Garmin Forerunner 910XT – GPS, pulzusmérő, triatlon óra
Nemrég könnyes búcsút vettem a Nike+ Android apptól, mint távmérő eszköztől. A poszt kommentjei között ThufirHawat töményen megfogalmazta a saját megoldását a táv/tempó/pulzusmérés tematikában: “garmin 910xt. Marha jó.” Megkértük, hogy ezt fejtse ki. 🙂 Íme:
Az egész úgy kezdődött, hogy 2012. decemberében, mindössze nyolc hónapnyi használat után, megadta magát a Nike+ Sportwatch GPS órám. Egyszerű volt mint a faék, de a Nike+ rendszer motiváló jellege miatt (plecsnik, versenyek, stb.) élmény volt használni (Ugye, hogy motivál? Én alternatív módszerekkel azóta is töltögetem a weboldara a futásaimat. – rrroka). Most már tudom, hogy a belső kondenzáció típushibája ennek a kütyünek, úgy tűnik, nekem sem volt szerencsém. Szóval elpusztult, és mivel nem volt garis (külföldi beszerzés, eBay), így valami új után kellett néznem, hiszen az nem lehet, hogy akár egy métert is fussak úgy, hogy azt nem dokumentálom kellőképp az utókor számára.
Mivel már jó ideje használtam teljes megelégedéssel a Garmin Oregon 450-es túra GPS-t, így addig hamar eljutottam, hogy az új órám Garmin lesz. Télen néha úszok is, így amint megláttam, hogy van egy olyan típus ami nem csupán a futásaimat, de az úszásaimat is rögzíti, azonnal megszületett a döntés: a Forerunner 910XT lesz a következő órám. Formára ugyan jobban tetszett az FR610 és a Fenix, utóbbi sokkal-sokkal jobban, de az úszós funkciók miatt sokat tényleg nem rágódtam a döntésen. Most, kb. hét hónap és 1500km futás után is úgy látom, jól döntöttem. 🙂 Mivel ez multisport/triatlon óra, így igyekszem sportáganként bemutatni, de először nézzük meg kívülről!
Felépítés
Bár elődjeihez képest sokat finomítottak az óra megjelenésén, még mindig nem túl szép. Persze ez egy teljesen szubjektív dolog, de én a kör alakú órákat (mint pl. a fentebb említett kettő) tetszetősebbnek tartom. Ugyanakkor az is igaz, hogy a szögletes forma miatt jobban kihasználható a kijelző teljes felülete, ami egy alapvetően nem divatbizsunak szánt eszköznél talán fontosabb szempont, mint a megjelenés.
A hátlaptól eltekintve, ami rozsdamentes acél, az órát mindenütt kemény műanyag borítja. Mikor először megláttam az az érzésem támadt, hogy majd könnyen fog karcolódni, de ez szerencsére hibás feltételezés volt. Számtalan leejtés után is karcmentes. Az LCD kijelzőt erős és kicsit süllyesztett üveg védi, szintén karcmentes állapotban vészelte át az együtt töltött fél évet. Az előlapján lévő két gomb (LAP és START/STOP) kemény műanyagból készült, az oldalsó ötöt pedig a gumi burkolat alá rejtették a tervezők. Utóbbiakat kicsit erősebben kell nyomni, mint ahogy azt vártam, de gondolom ilyen áron lehet elkerülni a véletlen benyomódást. (Sosem ragadt még be? Az én timex órám sokszor resetelte már a részidőimet, mert beragad a stop/reset gomb. – rrroka)
Az óraszíj gumi és nagyon jól eltalált módon és mértékben nyúlik. A Nike+ óra szíja merev volt (természetes, hiszen abban futott az adatkábel a csatig, ami USB csatlakozóként is szolgált), így vagy lötyögött kicsit a csuklómon, vagy szorított. A 910XT ezzel szemben lötyögés nélkül, de mégsem túl erősen áll a csuklómon, három órán túli futásoknál sem érzem kellemetlennek. Gyári tartozék egy szíj hosszabbító, amivel akár síkabátra is felvehető.
Az óra az ANT+ adatátvitelt támogatja. Mivel nekem korábban Polar HRM pántom volt a Nike+ órámhoz, ami sajnos nem ANT+ kompatibilis, így a 910XT pánttal együtt rendeltem. Hamar kiderült, hogy az óraszíjjal ellentétben a mellpántot nem igazán sikerült jól összehozniuk, kb. 10 km után véresre dörzsölte a mellkasom a jeladó alatt. Szerencsére a Garmin jeladó tökéletesen működik a Polar jeladóhoz kapott “Soft Strap” pánttal, amire átpattintva rögtön megszűnt a kidörzsölődés.
Futás
Számomra a futás a fő sport, így az óra négy sport módja közül (futás, úszás, bringázás, egyéb), ebben a módban használom a legtöbbet, bár, egyébben is igen jó vagyok. Mint mindegyik módhoz, így futáshoz is négy képernyőt állíthatunk be, képernyőnként maximum négy adattal. Ha nincs szükségünk mind a négy képernyőre, akkor természetesen ki is kapcsolhatunk párat. Futás közben az óra jobb oldalán lévő fel és le gombokkal lehet a képernyők között váltani, de beállíthatunk folyamatos léptetést is. Én alapvetően négy paramétert szeretek követni a futásaim közben, így gyakorlatilag egy képernyőn elférek, a többit csak ritkán használom. Ez a négy a következő: átlag tempó az adott körben (automatikus körök bekapcsolva, 1 km-re), átlag tempó, pillanatnyi lépésszám, pillanatnyi szívritmus. A lépésszám mérésére egy Decathlonos, de az eredeti Garmin verzióval teljesen megegyező lépésszámlálót használok. (Ez valami footpod-szerű dolog? – rrroka) A megtett távot nem tartom fontosnak megjeleníteni, mivel az óra kilométerenként úgyis csipog/rezeg, és megjeleníti, hogy épp hányadik körön (tehát hányadik kilométeren) vagyok túl, és milyen átlag tempóval.
A pillanatnyi tempó megjelenítése sajnos szinte értelmetlen, mivel annyira sokat ugrál az érték. Az a gyanúm, hogy a használt érték túl nyers, talán egy kicsit hosszabb átlagolási időket kellett volna használniuk a simább jel érdekében. Nálam ez nem probléma, jól elvagyok az épp aktuális kilométerem átlagával. Más lenne a helyzet, ha használnék tempó riasztást. Ilyenkor az óra csipog/rezeg ha kiestünk a beállított tempó sávból. Mivel a pillanatnyi tempó érték simán ugrál +/- 30 másodpercet egyik pillanatról a másikra, így belátható, hogy teljesen alkalmatlan erre a célra. (Pedig a legfontosabb adat lenne… Persze az utolsó km tempója is sokat segít. – rrroka)
Ha úgy tartja úri kedvem, versenyezhetek az un. VirtualPacer funkcióval. Ez a beállítás, aktiválása esetén, egy plusz képernyőt fűz a többi után, és kijelzi, hogy az általunk beállított tempóhoz képest hogy állunk, mennyivel vagyunk előrébb vagy épp hátrébb a céltempóval futó virtuális manóhoz képest. Jópofa, de én nem nagyon használom. Ha ennél kicsit életszerűbb versenyt szeretnék, akkor letölthetek a Garmin Connect adatbázisból mások (vagy épp saját magam) által teljesített korábbi távokat, és versenyezhetek azzal. Ez volna a Virtual Racer, ami azért izgalmasabb mint a VP, mivel (feltéve hogy ugyanott futsz, ahol az “ellenfeled”) a terep egyenetlenségei miatt a versenytárs is lassabb lesz felfelé, és gyorsabb lefelé, fárad, megáll inni, pisilni, stb. Így például versenyezhetsz saját legjobb hegyi köröddel úgy, hogy a csúcsra érve a VR-hez képest megadott távolságodnak valódi információ értéke van, nem csupán az egész futás átlagsebességéhez képest nyilvánvalóan lassabb tempó miatti elmaradást jeleníti meg. (Margit-sziget puristáknak tökéletes feature! – rrroka) A nagy kijelző ellenére a 910XT nem tud sem térképet, sem nyomvonalakat fogadni. Ha a menüben bekapcsolom a térkép megjelenítését, akkor csupán egy olyan nézet válik elérhetővé (futás közben a bal alsó, oldalsó gombot megnyomva) amiben az aktuális “csiganyomom” látszik. Pontokat menthetsz el, és ezek meg is jelennek, tehát azt mindig tudhatod, hogy honnan indultál, merre van a kocsid, vagy épp egy ismeretlen városban futva a szállodád. Ha ez sem elég hogy hazatalálj, akkor az óra vissza tud navigálni a rögzített nyomvonalad mentén. Így néz ki egy befejezett, kb. 14.5 km-es futás a térkép nézetben (bekapcsolt háttérvilágítással, csak hogy azt is meg tudjam mutatni):
Én nem élek vele, de a 910XT képes komplex edzéseket fogadni a Garmin Connectről, vagy létrehozhatod őket az órán magán is.
Ha kiesik a GPS jel, vagy futópadon nyomod, akkor a tempó és távolság adatot a lépésszámláló adja (ha van olyanod), amit első használatkor célszerű kalibrálni.
A magasság mérése a légnyomás mérésével történik, és viszonylag pontos, már ha a tengerszint feletti aktuális magasságra vagy kíváncsi. Más a helyzet a futás alatt begyűjtött összes pozitív szinttel, aminek mérése két sebből is vérzik. Bár a legújabb firmware (2.80-nál járunk épp) sokat javított a dolgon, a rögzített szint jel még mindig nagyon “szőrős”, és ezekből a szőrökből egész tisztességes szintemelkedést tudsz begyűjteni egy hosszabb, sík futás alkalmával is. A másik hiba még érdekesebb. A futás indítása utáni pillanatokban a magasságot csak a légnyomás alapján határozza meg, majd egy-két másodperc után automatikusan kalibrálja azt a GPS jel alapján, ami egy jókora ugrást jelent a szintvonalban. Akkor is így van ez, ha a futás előtt az óra már jó ideje be van kapcsolva, és már jó ideje megtalálta a műholdakat, mivel valami furcsa okból kifolyólag csak a START gomb megnyomás után igyekszik a két szintértéket összehozni egymással. Állítólag ezt is orvosolta az új firmware, de szerintem pont olyan maradt, mint volt. (A szintmérés sosem lesz tökéletes. Még térképen kézzel jelölgetve is más értéket ad, ha ugyanazon – az amúgy egyenes – útvonalamon egy, öt vagy tíz pontot adok meg. – rrroka)
A beépített akku kb. 20 órát bír aktív GPS és párosított ANT+ szenzorok mellett, ami számomra két okból hasznos. Egyrészt, ha egy rövidebb (pár napos) üzleti útra megyek, akkor nem kell töltőt vinnem, így tuti, hogy nem hagyom a szállodában. Heti kb. 7 órát futok, annyit röhögve kibír. (Hoppá, egy komoly, elszánt sportolóval állunk szemben! 🙂 Mik is az PB-id? – rrroka) Másrészt, így fel tudom venni az olyan nagyobb túráimat is, amire nem viszek túra GPS-t.
Úszás
Mint mondtam, az úszás volt a fő ok, amiért ezt az órát választottam. Nem úszom sem sokat (3500m nálam kimondottan hosszúnak számít), sem jól (nagyon büszke vagyok ha tudom tartani a 2:50perc/100m tempót), ráadásul csak mellben.
A 910XT-ben van egy gyorsulásérzékelő, ami képes érzékelni, hogy mikor fordulok, hogy mikor állok meg pihenni kicsit, vagy hogy hogyan és milyen sűrűn csapkodok a kezemmel. Korábban a fő problémám az úszással kapcsolatban mindig az volt, hogy tizenakárhány hossz után elkezdtem elbizonytalanodni a hosszak számát illetően. Azt vártam, hogy ez az óra majd segít számlálni a távot. Nos, többnyire segít. Egész addig, amíg szépen, dinamikusan fordulok, az óra észreveszi ezt, és új hosszt indít. Egy hosszabb úszás végén, mikor az egyébként sem túl csiszolt mozgásom végképp szétesik, ez a funkció bizonytalanná válik, ki-kihagy néha. Azt figyeltem meg, hogy kb. 2000m-ig jó vagyok, utána kezd el bénázni az óra. Azaz én.
Elvileg a beépített gyorsulásérzékelő képes azt is kitalálni, hogy épp milyen stílusban úszom. Bár én még életemben nem úsztam egyetlen hossznyit sem háton, mégis elég sokszor így rögzíti a mellúszásaimat. Persze be kell hogy ismerjem, simán lehet, hogy az én technikámmal van a baj. (Felnőtt úszásoktatáson remekül kicsiszolják az amúgy slendrián technikát, nekünk nagyon bevállt, plusz vicces volt a 90 centis vízben evickélni. 🙂 – rrroka)
Ez itt egy hiba nélküli 2000m-es úszásom, 50m-es medencében.
Ez pedig egy elbénázott 3200m-es, ahol két fordulómat is elnézte:
Nyár van és végre úszhatnék természetes vizekben is, kihasználva az óra GPS vevőjét az útvonal és a tempó rögzítésére, de sajnos ez csak akkor működik, ha olyan úszásnemet választok, aminél időről időre kiemelkedik a kezem a vízből. Mellúszásnál, ahol a csuklóm végig a vízszint alatt van, a GPS nem működik.
Bringázás Alapvetően az Oregon 450-et használom kerékpáros kütyüként. Van hozzá egy egyszerű kis adapter, amivel klasszul fel lehet szerelni a kormányra vagy a kormányszárra. Mér mindent, ami számomra érdekes lehet, de ami még ennél is fontosabb, van rajta térkép. Így a 910XT-t inkább csak kíváncsiságból vagy lustaságból (sokkal egyszerűbb a letöltés, nem kell kábel) szoktam néha-néha bringázáshoz használni, nem is vettem hozzá való kerékpárós tartót. Egyszerűen csak a csuklómon hagyom. A drótszamaram nincs felszerelve semmilyen spéci szenzorral. Nem használok sebesség és pedálfordulat mérőt, és az egész gépem olcsóbb, mint amibe egy teljesítmény mérő kerülne. Így a sebességet és a távolságot simán a GPS jelből származtatja az óra, teljesen pontosan. Érdekes, hogy a pillanatnyi sebesség érték kb. 20 km/h felett már egészen stabil, sokkal használhatóbb, mint futásnál a pillanatnyi tempó. Utóbbi problémára persze lehet hogy az volna a megoldás, ha elkezdenék 3:00-ás ezreket futni, de ezt egyelőre nem erőltetem… (Kifogások, kifogások… 😀 – rrroka)
Egyéb
Bármi egyéb sport, ami alatt szeretnéd a szívritmusodat vagy egyéb értékeidet (szenzorok kérdése az egész) rögzíteni.
Mindennapos használat
Sajnos a Garmin 910XT nem alkalmas hétköznapi karórának. Be lehet állítani persze egy olyan képernyőt, amin csak és kizárólag a pontos idő jelenik meg (Time of Day), és ki lehet kapcsolni a GPS vevőt és a szenzokat, de még így sem válik annyira energiatakarékossá, mint más sportórák. Úgy gondolom, hogy az óra folyamatosan keresi az USB-s ANT+ adaptert (mivel a letöltés minden külső behatás nélkül elindul, amint hazaértem és beléptem a házba, és be van kapcsolva a számítógépem), ami szépen eszi is az akkut. Nem használok karórát, így nem is hiányzik, de például utazás közben szeretem a csuklómon tartani és nem a bőröndben, így tuti nem veszik el a reptéren vagy fő meg a kocsiban. Jó lenne, ha ezen ritka alkalmakkor mégis tudnám hagyományos óraként használni anélkül, hogy érkezéskor egyből a töltőre kellene dugni. Kicsit bután érzem magam egy kikapcsolt, bazinagy órával a csuklómon.
Garmin Connect
Az óráról egy ANT+ USB adapteren keresztül lehet lementeni a rögzített tevékenységeket, GPX formátumban, amiket aztán a legkülönfélébb oldalakra tölthetsz fel kiértékelés és naplózás céljából. Én a Garmin saját oldalát a Connect-et használom, számomra ez bőven elég. Feltöltés után pontosíthatod az adott tevékenység típusát (pl.: terepfutás, szobabringa, séta, stb., van vagy 30 típus) és jellegét (pl.: edzés, verseny, rekreáció, stb.), elnevezheted, és fűzhetsz hozzá megjegyzést is. Az oldalon vezetheted a súlyod (és ha komolyabb, ANT+ kompatibilis mérleged van (Az meg mi a fene?! – rrroka), akkor egyéb paramétereidet is), beállíthatod a pulzus zónáidat, létrehozhatsz célokat, a naptáradhoz adhatsz versenyeket és egyéb eseményeket már jó előre, hogy biztosan el ne felejtsd. Van az oldalnak némi szociális háló jellege, lehetnek kapcsolataid, kommentelheted, lájkolhatod az ő tevékenységeiket.
Kicsit hiányzik, hogy a naptár nézetben nem látom az egyes zónáimban eltöltött összesített heti/havi időimet, illetve hogy nem lehet a szívritmus görbére rávetíteni a zónahatárokat. Nem tetszik továbbá, hogy a szinttérképre nem zoomol rá normálisan. Sokkal vagányabb grafikont kapnék, ha nem -100m-ről indulna a kijelzés, és a legmagasabb pont felett vagy 200m-rel érne véget.
A Garmin Connect használata ingyenes.
Garmin BaseCamp
Szemben az előző, on-line adatbázissal, a BaseCamp egy off-line alkalmazás, ami elsősorban a túra GPS-ek támogatására szolgál, de hibátlanul működik a 910XT-vel is. Miután az óráról letöltődtek az aktivitások, a BaseCamp elindítása után megtalálja azokat a gépeden, és felajánlja, hogy beimportálja őket a saját “gyűjteményedbe”. Nincs lehetőség olyan teljesítmény centrikus kiértékelésre, mint amire a Connect képes, de pl. terepfutások után sokkal érdekesebb a nyomvonalat a turistautak.hu-ról leszedett térképen nézegetni, ahol minden kicsi ösvény és csapás látszik, továbbá vannak szintvonalak is, mint a Connect térképén, amin a természetes területek csak nagy zöld foltok.
A BaseCamp alkalmazás ingyenesen letölthető.
ConnectStats
Ha egy kicsit izgalmasabb grafikonokra vágysz, mit amit a gyári Garmin oldal nyújtani tud, és van iOS eszközöd, akkor érdemes a ConnectStats nevű appot kipróbálni. Tetszik, hogy képes a heti/havi kilométereimet oszlopdiagramban ábrázolni, vagy megjeleníteni az éves kumulatív táv görbéjét. Jó látni, hogy az év melyik részében lustálkodtam. 🙂 Ha szereted megosztani a futásaidat a Facebook-on, akkor azt is szebben teheted innen, mint a Connect-ről, ami csak egy linket dob ki.
A ConnectStats app fizetős, de nem vészes.
Ajánlás
Simán lehet futni és fejlődni egy mindenféle csilli-villi futó funkciók nélküli 5000 Ft-os stopperrel is. Ha viszont hozzám hasonlóan rád is motiválóan hatnak az ilyen kütyük, és szentül hiszed, hogy mindent mérned és követned kell, akkor jelenleg ez a legjobb játékszer, amire elverheted kb. négy jó pár futócipő árát. 🙂 (Vagyis kb 100 rongy az ára? Az csillag-csillag-csillag drága! – rrroka)
Köszönjük szépen a részletes beszámolót! 🙂 Észrevettétek milyen jó képek vannak lőve a cuccról? Nem véletlenül, szerzőnk fotós: http://miklosrabi.com/
14 thoughts on “Garmin Forerunner 910XT – GPS, pulzusmérő, triatlon óra”
Én az úszás részét nem használom viszont a bicajos funkciót kiegészítettem pedálfordulatszám mérővel (deca-ból 6e huf) Ant+ protokollal + pár száz forintból deca-s kormányrapattintós óratartó, amivel teljesen kiváltható a kerékpáros óra.
Összeségében szerintem sincs most jobb a piacon ennél. Polarból még időben kiszálltam, hogy kevesebbet kelljen ebbe belepótolni (ebayes megrendelés, Észtországból érkezett)
Aki nem ios-t használ, annak itt van az android-os garmin connect nézelődős változat, szép grafikonokkal: play.google.com/store/apps/details?id=sk.flashdev.sporttracks.viewer
Viszont én maradok az Endomondos feltöltéseknél, azt szoktam meg és talán ez a “legközösségibb”, ami jó motivációs célokra is.
Amúgy gratulálok a cikkhez, alapos, pontos – akár én is írhattam volna 🙂
Még egy plusz dolog: aki az úszás részéről lemondana, annak ott a 310xt, ami ugyanazt tudja, mint az 910-es -egy két kompromisszummal.
http://www.dcrainmaker.com/product-comparison-calculator?type=watch&ids=3080%2C3086#results
Remélem személyiségi jogokat nem sértve megírhatom, hogy Ancsur 610eset, Azilinha 305öset, Bitliszbá a 405öset használja.
@Izmi Tom: A Deca-s bringa szenzorral én is szemezek egy ideje. Tényleg nem drága, csak annyira semmi szüksége nincs rá egy hozzám hasonló koca bringásnak, hogy még ennyit is sajnálok érte. Bár ha az Oregonnal is össze lehetne hozni… Na, ezt meg is nézem este! 🙂
Egy tipp azoknak, akik mindent egyszerre szeretnek látni egy képernyőn: akinek van ilyen órája és olyan androidos telefonja van, amiben nincs ANT+ chip, viszont USB-OTG-t (on-the-go: áramot is képes leadni usb-n a teló, tehát pld mobilvinyót meghajtja akár, stb.) támogat a telefon, pld. Galaxy S3, az tud kicsit mókázni: kell hozzá egy USB-OTG kábel, ANT USB Service a playről, az ANT+ dongle. Lehet letölteni többféle alkalmazást pld: IpSensorMan, IpBike ANT+™ Bike Computer, ANT+ Bike Display. Csatlakoztatod az ANT+ donglet az OTG kábelhez, azt meg a telóhoz, meg elindítod a programot, és az óra használata nélkül megjeleníti a pedálfordulatszám mérő, pulzusmérő vagy akár powermeter jeleit. Találtam olyan programot, aminél volt térkép fent, aztán még 8-10 adat lent, és mégis csak nagyobb a kijelzője a telefonnak, bringázás közben jobban látható.
@rrroka: Kérdéseidre a válaszok:
“Sosem ragadt még be?” Sosem. Sőt, véletlenül sem nyomódott még be egyszer sem, pedig hordtam hosszú ujjú felsőkkel elég sokat.
“Ez valami footpod-szerű dolog?” Aha. Cipőfűzőre rakható.
“Mik is az PB-id?” Lassú vagyok.
“Az meg mi a fene?!” http://www.youtube.com/watch?v=NkTjiYp0iz8
“Vagyis kb 100 rongy az ára?” Itthon még több is. Én az angol Amazonról rendeltem Karácsony után nem sokkal, akkor a HRM pánttal együtt is 100 alatt volt.
@ThufirHawat: ez egy nagyon drága cucc, gyakorlatilag el sem merném vinni futni, nehogy tönkremenjen. 🙂
ez a mérleg bakker, mekkora egy hülyeség. 😀
Ha nyáron sokat úszol kint, akkor úszósapkában ússz, tedd bele az órát,és úgy vedd fel. Tudom nem a legjobb megoldás, de legalább mér az óra.
Jó a cikk, köszi.
Egy kiegészítés. Ezt írod:
“A nagy kijelző ellenére a 910XT nem tud sem térképet, sem nyomvonalakat fogadni.”
Térképet valóban nem, de tracket, útvonalat igen. Vagy a Connecttel, vagy például GPSies-zel elkészítheted az útvonalat, és azt betöltheted a 910XT-be. Az útvonalat elindítva el tud navigálni.
Én így mentem már pár alkalommal, a leghosszabb egy kb. 40km-es futókirándulás volt, hegyen-völgyön keresztül, úgy, hogy semmilyen más eszközt sem vettem igénybe a tájékozódáshoz.
Némi szépséghiba, hogy ha az útvonal nagyon sok pontból áll (a 40km sok száz pontot jelentett nyilván), akkor eléggé le tud lassulni a megjelenítés. Sőt, egyszer sajnos újra is kellett indítani az órát, eltűnt minden a kijelzőről. Ennek ellenére célba értem.
Én itt szoktam olvasgatni az esetleges hibákról és még esetlegesebb javításukról:
forums.garmin.com/forumdisplay.php?305-Forerunner-910XT
@ThufirHawat: teljes ANT kompatibilitás:
http://www.thisisant.com/directory/
Még egy kiegészítés.
Az újabb Garmin órákon (pl. 610, 910XT) bekapcsolható az R-R intervallumok rögzítése, azaz a pulzuson kívül az egyes szívverések közötti idő monitorozása is.
Ez azért jó, mert alkalmas szoftverrel (pl. Firstbeat ATHLETE) ennek alapján a megszokottakon túl elég sok további információhoz lehet hozzájutni.
Ilyenek például: VO2, energiafelhasználás, EPOC, zsírfelhasználás (%), légzésszám, légzési térfogat
Ezeket a tevékenység teljes folyamatában lehet vizsgálni, tehát nem csak egy végső számadat van.
Nem lenne rossz, ha egy hozzáértő kolléga elmondaná erről a véleményét.
@CsGabor: A VO2Max-ot a legeslegújabb garmin futóórák (220/620) már a titkos gomb kombináció nélkül is számolgatják, de hiába a szuper algoritmus, ez akkor sem több, mint becslés. Szerintem ha valaki szuper precíz akar lenne, annak bizony terheléses vizsgálatra kell mennie.
Most vettem pont ilyen órát, ma fogom először használni. Úszni megyek, és próbáltam beállítani hozzá az adatmezőket. Szerettem volna, ha az egyik az aktuális pulzus lenne, de nem találtam ilyet. Ez azt jelenti, hogy úszás közben egyáltalán nem lehet pulzust mérni, vagy csak az adatmezőben nem lehet beállítani?
@azilinha: Úszás közben nincs pulzusmérés. A jeladó és az óra által használt ANT+ protokoll nagyfrekis adatátvitelt használ, ami nem terjed vízben.
Polarnak van megoldása erre a problémára, a Garminnak nincs.
Köszi, akkor azért nem találtam ezt a funkciót. 🙂 Azért szépen felvettem a pulzusmérőt a múltkori úszáson, hogy hátha valahol mégis méri, de valóban nem találtam ilyet. Sebaj, enélkül túl lehet élni.